Dodatki do salonu w stylu etno

Aranżacja salonu w stylu etno oznacza powiązanie ze sobą wielu kultur i przywodzi na myśl dalekie podróże, egzotykę i orientalne materiały. Przyjrzyjmy się jak urządzić salon zainspirowany tym stylem.

Czym charakteryzuje się styl etno?

Styl etno to głównie egzotyczne wnętrza, urządzone i udekorowane klimatycznymi meblami i dodatkami z różnych stron świata. Taka pełna życia aranżacja ma wiele twarzy, znaleźć w niej można miejsce zarówno na orientalne wachlarze z Dalekiego Wschodu, jak i meble z obiciem w lamparcie cętki. Urządzając salon w stylu etno, można się skoncentrować na jednym regionie lub stylu np. azjatyckim lub ludów pustynnych, ale równie dobrze połączyć najlepsze elementy różnych kultur. W obu tych przypadkach wszystko co umieszczamy w pomieszczeniu powinno być autentycznym rzemiosłem z interesującego nas obszaru. Rzeczy unikatowe, w których zawarta jest jakaś historia, dodadzą wnętrzu autentyczności. Ich estetyczna strona jest wiec równie ważna, jak funkcjonalność.

Materiały i kolory

Styl etno kojarzy się głównie z naturalnymi kolorami i materiałami, które przywodzą na myśl przyrodę, żywioł i życie. W salonie inspirowanym podróżami nie może zabraknąć egzotycznego drewna (np. bambusa), najlepiej fantazyjnie rzeźbionego. Świetnie sprawdzają się także orientalne tkaniny - jedwabie, aksamity, najlepiej z lokalnymi motywami, ręcznie tkane lub barwione. W etno-salonie powinno się znaleźć także miejsce na metalowe elementy, jeśli wprowadzane są w postaci użytkowego rękodzieła, np. wykończeń mebli.

dodatki w stylu etno

Dodatki w stylu etno

Prawdziwy urok stylu etno tkwi w dodatkach. Każde wnętrze wygląda wtedy jak muzeum pamiątek przywiezionych z dalekich wypraw. Gdy myślimy o klimatach Bliskiego Wschodu, to w pomieszczeniu nie może zabraknąć wzorzystych dywanów, mnóstwa kolorowych poduszek i ażurowych lampionów. Daleki Wschód natomiast kojarzy się z ręcznie malowaną ceramiką, lampionami i dekoracjami z papieru. Idąc dalej, Afryka to desenie imitujące skóry zwierząt, drewniane maski i prosta biżuteria, a Ameryka Południowa to mocne, wyraziste tkaniny i wiklinowe kosze.

Wprowadzając do salonu styl etno, warto wyobrazić sobie miejsca, których klimat chcielibyśmy odwzorować. Niezależnie od tego czy jest to arabski targ, czy japońska świątynia, każda inspiracja jest dobra przy wykańczaniu wnętrz. Większość tego typu stylów, nie wymaga ogromnych inwestycji i radykalnych zmian, gdyż klimaty etno dobrze dopasowują się do współczesności. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka wielkoformatowych map, obrazów lub zdjęć egzotycznych zwierząt oprawionych w antyramy, globus, starą walizkę, unikalne lampiony i dywan w tygrysie pasy, a pokój nabierze cudownego klimatu.

Styl etno mocno powiązany jest z pamiątkami z podróży i przypadkowym złomem zbieranym w trakcie wypraw. Doskonale współgrają z nim nowoczesne meble oraz niepowtarzalne rękodzieło przywiezione z ostatnich wakacji. Należy jednak pamiętać, żeby zachować umiar, tak by spokojnie dało się przejść z jednego końca pomieszczenia na drugi.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria