Jak przywrócić firankom dawną biel?

Niejedna Pani domu z pewnością zadaje sobie pytanie: jak przywrócić firankom dawną biel? Z jednej strony można bowiem oprzeć się na tradycyjnych metodach, z których korzystały nasze mamy i babcie, z drugiej aktualnie dostępna jest bardzo szeroka oferta skutecznych środków przeznaczonych do tego celu. Na co więc się zdecydować i jak najlepiej to zrobić?

Jak prać firanki?

Myjąc okna, zazwyczaj decydujesz się również na jednoczesne wypranie firanek, by przywrócić im świeży wygląd. Najczęściej są one wykonane z delikatnego materiału, dlatego warto podjąć trud i prać je ręcznie i regularnie. Najlepiej robić to w ciepłej wodzie, używając do tego mydła, koncentratu do prania delikatnych tkanin lub wybielacza. Płukać należy kilkakrotnie, aż do momentu, gdy firany będą pozbawione śladów mydła i piany. Inaczej postępujemy przy firanach z woalu – tutaj początkowe pranie warto przygotować w gorącej wodzie z mydłem, następnie przełożyć je do gorącej wody z sodą, na koniec płucząc w zimnej wodzie. Gdy zdecydujesz się jednak na pranie w pralce, wybierz program dedykowany delikatnym tkaninom, z niska temperaturą i bez wirowania.  Materiał złóż w kostkę i włóż do poszewki, unikniesz przez to dodatkowych zagnieceń czy poszarpania go.

jak prać firanki

Białe firanki... Co zrobić, by nadać im dawną biel?

Jeśli należysz do tradycjonalistek, to zapewne zaufasz praktykowanym przed laty sposobom. Jednym z nich jest wykorzystanie roztworu soli kuchennej (przykładowe proporcje to: 250 g na 10 litrów wody), zamoczenie w nim firan na kilka godzin, po czym ich wypłukanie i rozwieszenie. Dobrym zamiennikiem może być proszek do pieczenia, z którego również przygotowujemy roztwór, przez kilka godzin namaczamy a potem pierzemy w pralce z użyciem proszku do białych tkanin. Nie mniej skuteczna okazuje się soda, wystarczy, że dodasz łyżkę sody do prania, co finalnie powinno przywrócić firanom śnieżną biel. Niektórzy sięgają również po amoniak – tworząc z niego roztwór (1 łyżka na 2 litry wody) do namoczenia firan, po czym je piorą. W zwalczaniu tłustych plam na firankach kuchennych pomoże płyn do mycia naczyń – dodanie go do prania pozwoli na usunięcie uporczywych zabrudzeń. Te proste składniki mogą posłużyć jako naturalny wybielacz dla twoich firan.

Naturalne sposoby vs. detergenty ze sklepu

Jeżeli nie jesteś przekonana do babcinych metod i cenisz sobie nowe technologie, współczesna oferta rynkowa pozwoli ci na wybranie odpowiedniego detergentu, dzięki któremu uzyskasz efekt świeżości i bieli. Gdy zabrudzenie nie jest bardzo wyraźne, możesz sięgnąć po proszek do prania białych firan albo sól do prania firan, gotowy specyfik, przeznaczony docelowo właśnie do wybielania tego typu tkanin.Na większe zabrudzenia lepszy będzie wybielacz - dostępny w sklepach z artykułami chemicznymi i kosmetycznymi.

Pierz skutecznie!

Pranie firan nie musi być kłopotliwe, wystarczy zapoznać się z podstawowymi zasadami prania tkanin delikatnych, zaopatrzyć w odpowiednie środki i działać! Aby przywrócić im dawną biel możesz zastosować babcine sposoby lub wspomóc się specjalnymi, nowoczesnymi preparatami. Metodą prób z pewnością znajdziesz swój ulubiony, a co najważniejsze – skuteczny sposób!

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria