Jak wybrać biurko dla dziecka w wieku szkolnym?

​Pierwsze lata nauki są dużym wyzwaniem dla każdego malucha. Zmienia się ich plan dnia, codzienne zajęcia a także wnętrze pokoju, dotychczas będącego jedynie miejscem zabawy i odpoczynku. Warto zatem zastanowić się jak dobrać pierwsze biurko, tak aby było przyjazne dla kręgosłupa i nie zniechęcało dziecka do regularnego odrabiania prac domowych.

Czym się kierować wybierając biurko dla dziecka w wieku szkolnym?

Szczególnie na początku edukacji, stolik do nauki będzie wykorzystywany do wielu różnych projektów, takich jak rysowanie, lepienie figurek z plasteliny czy sklejanie modeli geometrycznych. Warto zatem zadbać, aby było wystarczająco obszerne oraz ergonomiczne, aby zapewnić młodemu uczniowi wygodę i zadbać o jego prawidłową postawę ciała. Możemy uzyskać taki efekt biorąc pod uwagę następujące kryteria:

Wysokość biurka, które powinno mieć możliwość regulacji, dzięki czemu z łatwością dostosujemy je do szybko rosnącego dziecka. Takie rozwiązanie pozwoli nam ponadto na korzystanie z jednego mebla przez wiele lat i uniknięcie niepotrzebnych wydatków. Większość stolików dostępnych na rynku posiada zakres wahający się od 55 do 80 centymetrów.

Możliwość zmiany kąta nachylenia blatu wpłynie korzystnie na wykonywanie zróżnicowanych zadań przy tym samym biurku. Optymalny kąt przyjazny dla pisania wypracowań to piętnaście stopni, podczas gdy rysowanie powinno odbywać się pod kątem zaledwie pięciu stopni.

Wielkość blatu będzie mieć duże znaczenie zarówno dla dzieci najbardziej aktywnych w nauce, jak i dla tych skupionych na przedmiotach kreatywnych, takich jak plastyka. Większe biurko ułatwi również wykonywanie skomplikowanych eksperymentów z chemii i fizyki w ostatnich latach szkoły podstawowej. Szacuje się, że wystarczająco przestrzenny blat będzie miał wymiary od 50 do 80 centymetrów szerokości i od 70 do 100 centymetrów długości.

biurko dla ucznia

Jak odpowiednio zaaranżować miejsce na biurko w dziecięcym pokoju?

Ustawienie biurka powinno zależeć od źródła światła dziennego, które nie tylko jest zdrowsze dla oczu, ale również wspomaga syntezę witaminy D w organizmie wpływającej na dobre samopoczucie. Stolik należy zatem w miarę możliwości ustawić przodem lub bokiem do okna, uwzględniając również czy dziecko jest prawo czy leworęczne. Nie zaleca się ponadto usadzania dziecka tyłem do drzwi wejściowych do pokoju, ponieważ może to zaburzać koncentrację i wywoływać niepokój.

Dobrze dopasowane krzesło dla ucznia

Nie należy zapominać o podstawowych zasadach ergonomii przed zakupem nowych mebli. Krzesło, podobnie jak biurko powinno mieć regulowaną wysokość, co jest szczególnie popularne w krzesełkach obrotowych. Stopy dziecka powinny stykać się z ziemią pod kątem prostym, a odległość pomiędzy siedzeniem a blatem stolika nie powinna przekraczać 25 centymetrów.

Przy wyborze biurka dla dziecka należy zatem kierować się przede wszystkim ergonomicznością mebla, która zapewni uczniowi wygodę i zdrową postawę ciała.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria