Jak wybrać idealny dywan i wykładziny do salonu?

Przed wyborem odpowiedniego pokrycia podłogi warto jest się zastanowić, co w naszym przypadku sprawdzi się lepiej - czy będzie to dywan czy wykładzina. Istnieje kilka czynników, które warto przeanalizować. Krótki poradnik poniżej.

  • Czy w naszym salonie są płytki, parkiet czy goły beton?
  • Kto korzysta z salonu?
  • Czy w domu są zwierzęta?
  • Czy jest to zakup "na lata" czy w najbliższym czasie będziemy mogli sobie pozwolić na kolejny zakup?
  • Czy wśród domowników są osoby z alergią?
  • Jaką funkcję pokrycie ma spełniać w salonie?
  • Jaką kwotę możemy zapłacić za wykładzinę lub dywan?

Dlaczego warto wybrać dywan?

Zaletą dywanu jest możliwość jego dowolnego przestawiania oraz zwijania, co pozwala na jego wyniesienie lub przeniesienie w inne miejsce. Dywan można także swobodnie wyczyścić, uprać lub oddać do pralni chemicznej, a podczas zimy - wymrozić na śniegu oraz wyczyścić podłogę. Plusem dywanu jest także brak konieczności jego montażu oraz możliwość przykrycia nim uszkodzonej podłogi.

Dywany z włókien sztucznych

Na rynku można zakupić dywany z włókien sztucznych oraz naturalnych. Do dywanów sztucznych zalicza się również produkty z polipropylenu (PP), które cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na dużą odporność na zniszczenia i są polecane również dla alergików. Kolejnym rodzajem są dywany poliamidowe (PA), które mają podobne właściwości do tych wykonanych z PP - często przypominają wełnę oraz akryl (PAN). Polecane są też dywany wykonane z wiskozy.

dywan naturalny

Dywany naturalne

Wśród dywanów naturalnych dużą popularnością cieszą się dywany wykonane z wełny, które są miękkie i odporne na zabrudzenia, choć mogą uczulać. Wybierając dywan wełniany warto jest spojrzeć czy posiada czy posiada on międzynarodowy certyfikat Woolmark świadczący o jego wysokiej jakości. Popularne są także dywany naturalne z bawełny oraz bardzo eleganckie dywany jedwabne.

Mity na temat wykładziny

Do niedawna wykładzina traktowana była jako tańszy zamiennik dywanu - teraz na rynku dostępne są również droższe wersje wykładzin. Choć są miłe i komfortowe w użytkowaniu są również stosunkowo trudne w montażu.

Sztuczna, naturalna albo mieszana – jaką wybrać wykładzinę?

W sklepach dostępne są wykładziny z włókna sztucznego (włókna polipropylenowe, poliamidowe oraz poliestrowe, które posiadają podobne właściwości jak dywany), naturalnego, jak i mieszanego. Wśród wykładzin naturalnych największą popularnością cieszą się wykładziny z wełny,  a także wykonane z juty czy traw morskich (choć są trudne w czyszczeniu). Wybierając wykładzinę warto jest zwrócić uwagę na jej podkład - może on być filcowy (ociepla i wycisza podłogę), jutowy (bardzo mocny), gumowy lub z gąbki (dwa ostatnie materiały nie są zbyt trwałe).

Aktualne trendy

Popularne są puszyste wykładziny i dywany z długim włosiem, a także wykładziny tzw. pętelkowe. Wśród dywanów królują wzory vintage, a także nowoczesne wzory geometryczne. Wybór jest naprawdę trudny!

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria