Kupujemy garnki - gdzie szukać, co wybrać?

Ciężko wyobrazić sobie dom bez garnków kuchennych - w jaki sposób byśmy wówczas przygotowywali posiłki? Garnki znajdują się w każdym domu i służą czy to do gotowania, czy do duszenia. Mają różne wielkości i odróżniają się od siebie także kolorami, zastosowanym wzorami (lub ich brakiem) oraz tworzywem, z jakiego zostały wykonane.

Zwykle używamy ich do szykowania różnych produktów spożywczych, ale są i takie osoby, które mają garnki wyznaczone do konkretnych czynności. Zresztą, prócz produktów uniwersalnych, są i takie bardziej sprofilowane - rzeczywiście więc niektóre garnki mają konkretne przeznaczenie. Czasem kupuje się garnki na różnych promocjach czy wyprzedażach, ale warto zainwestować raczej w produkt, który będzie nam służył przez wiele lat jednakowo dobrze. Dlatego nie bójmy się wydać nieco więcej - jest to inwestycja na lata. Ale co dokładnie jest do wyboru?

Dopasuj garnki do swoich potrzeb

Rodzaj garnków, które się kupuje, powinien być dostosowany do konkretnego przypadku. Jeśli ktoś ma liczną rodzinę, będzie raczej potrzebował większych produktów, w których można przygotować więcej jedzenia naraz. Jeśli ktoś gotuje tylko dla siebie, raczej powinien kupić garnki mniejsze, gdyż takich będzie używać najczęściej - chyba że zamierza szykować prowiant na kilka dni z góry, a potem tylko wszystko odgrzewać. Kupując garnki trzeba je zawsze dostosować do swoich potrzeb - ale również do możliwości kuchni. Nie kupujmy produktów, które nie zmieszczą się w żadnej szafce i które w związku z tym będą musiały stać na widoku. Będą po prostu szpecić przestrzeń, a w dodatku się kurzyć. Nabywając cały zestaw, wybierzmy takie naczynia do gotowania, które mieszczą się jeden w drugim - to pozwoli zaoszczędzić miejsce. Kuchnie są zazwyczaj małe, więc jest to bardzo istotna kwestia.

garnek do makaronu

Dobierz garnki zgodnie z zastosowaniem

Dobrze jest kupować garnki w przestrzeni internetowej, ponieważ można wtedy porównywać ze sobą poszczególne ceny, czytać więcej o producentach, albo o samych garnkach. Można też liczyć na większą różnorodność i dostępność wybranych modeli. Nie wszyscy na przykład wiedzą pewnie, że garnki służą nie tylko do gotowania - dzielą się na 4 główne grupy:

- Garnki do gotowania - najlepiej wybrać te że stali, wyposażone w dno z zatopioną wkładką. Są odporne na wysokie temperatury i zapobiegają poparzeniu.

- Garnki do smażenia - czyli garnki z powłoką ceramiczną lub pokryte powłoką teflonową. Są wytrzymałe i trwałe, ale trzeba uważać żeby ich nie zarysować.

- Garnki do gotowania na parze - to dwu-, trzy- lub czteropiętrowe garnki, dzięki którym można gotować kilka produktów w tym samym momencie.

- Garnki do duszenia i pieczenia - wolno się nagrzewają, ale i długo zachowują ciepło. Najlepsze są do przygotowywania dań mięsnych. Jeśli ktoś chce kupić takie garnki do domu, niech zdecyduje się na wersję żeliwną, od wewnątrz pokrytą teflonem lub emalią ceramiczną.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria