Mała kuchnia z kącikiem jadalnym – jak ją rozplanować?

Kuchni i jadalnia to dwa ważne miejsca w domu. W tych mniejszych mieszkaniach łączy się jedną przestrzeń z drugą, żeby zaoszczędzić miejsce. Zdarza się jednak, że i to niewiele pomaga, ponieważ wnętrze jest naprawdę niewielkie.

Najważniejszą kwestią staje się więc jego odpowiednie rozplanowanie – dzięki temu można wstawić wszystkie potrzebne rzeczy i uzyskać przestrzeń estetyczną, a jednocześnie funkcjonalną. Jeśli ktoś ma dylemat co gdzie wstawić, co do czego dobrać i jak wszystko względem siebie ułożyć, powinien przeczytać ten artykuł! Wyjaśniamy jak kreatywnie i praktycznie urządzić małą kuchnię z kącikiem jadalnym!

Mała jadalnia w małej kuchni

Niektórzy uważają, że nie ma najmniejszej możliwości by zaaranżować jadalnię w przestrzeni kuchennej, w której ledwie mieszczą się wszystkie sprzęty. Nie jest to jednak prawda! Kącik jadalny – czyli stół i dwa krzesła – zmieści się wszędzie, jeśli od razu przewidzi się go w planie i dopasuje do tego rozstaw innych elementów. Oczywiście, jeśli ktoś ma czteroosobową rodzinę nie będzie zbytnio zadowolony, gdyż dwie osoby i tak nie siądą wspólnie przy stole, jednak lepsza mała jadalnia niż żadna – a jeśli kuchnia jest średniej wielkości przy stole zmieszczą się i cztery krzesła.

kącik jadalniany

Gdzie zaplanować jadalnię?

Najczęściej mamy do czynienia z wąskim i długim pomieszczeniem – tak bowiem w większości prezentują się kuchnie w Polsce. Na wprost wejścia znajduje się często okno, a zatem kącik jadalny warto ustawić pod nim – żeby móc rozkoszować się widokiem w trakcie jedzenia. To najlepsze wyjście, ponieważ okno i tak uniemożliwia montaż szafek kuchennych, a warto by wszystkie elementy były niedaleko siebie zlokalizowane – w ten sposób przygotowywanie posiłku jest szybsze i prostsze. Stolik nie musi być zresztą wcale stolikiem – w rozumieniu dosłownym. Można posłużyć się blatem roboczym, wydłużając go, albo na przykład skorzystać z szerokiego parapetu, by to na nim zaaranżować miejsce na przykład do picia porannej kawy. Kreatywność ludzka nie zna granic – warto ją pokazać!

A może kuchnia i salon w jednym?

W tej chwili modne jest rozwiązanie łączące kuchnię z salonem – które oddzielone są od siebie wyspą przy której można zasiadać. Takie rozwiązanie jest bardzo polecane do wyjątkowo małych kuchni, ponieważ ich otwarcie sprawia, że wydają się mniej klaustrofobiczne. Jeśli ktoś zdecyduje się na podobne połączenie, stół jadalny z krzesłami może stanowić oddzielenie jednej przestrzeni od drugiej – i z pewnością znajdzie się na niego miejsce. Warto tylko dodać, że wybieramy okrągłe lub owalne rozwiązania. Na małej przestrzeni nie jest trudno o uderzenie w kant – w przypadku kwadratowych czy prostokątnych stołów nabilibyśmy sobie pewnie w miarę użytkowania sporo siniaków.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria