Polska ceramika – dlaczego warto mieć ją w swoim domu?

Dawniej popularna była chińska ceramika i porcelana. Teraz jednak podążając za modą i nowoczesnością, a jednocześnie pamiętając o tradycji i mając szacunek do rodzinnych tworów coraz częściej wybierana jest zastawa porcelanowa i ceramiczna.

Jest to nie tylko dobra jakość, ale również świetna inwestycja. Jest idealna dla kogoś, kto chce mieć w swoim domu coś oryginalnego ii niepowtarzalnego. Coś co zwróci uwagę gości i będzie wywierało wrażenie na całej rodzinie. To właśnie polskie fabryki mają imponującą historię i świetne procesy technologiczne, a co za tym idzie świetną jakość. Śmiało możemy wybrać właśnie taką porcelaną do naszego domu.

Porcelana w domu jako znak dobrobytu i pozycji społecznej

Aktualnie porcelana jest dość luksusowym elementem wyposażenia i nie każdy może sobie na nią pozwolić. Cena ręcznie robionek filiżanki może kosztować od 100 do nawet 1000 zł. Jakość widać gołym okiem, są one bardzo eleganckie i bardzo efektowne. Kiedyś jedzenie na drugiej zastawie należały do rzadkości. Jedynie podczas wszelkich uroczystości używano jej. Tworzyła się wtedy świetna atmosfera oraz pokazywało się tym samym szacunek do gości i uczestników przyjęcia. 

filiżanka porcelanowa

Jak odróżnić porcelanę od fajansu?

Niestety, ale nadal mamy styczność z tanimi podróbkami porcelany, czyli fajansem. Wyrabiane jest to z zanieczyszczonego kaolinu i porcelitu. Ciężko je odróżnić od oryginału i łatwo jest naciąć się na nie, jako wysokiej jakości wyroby. Porcelana wykonywana ręcznie jest najcenniejsza, jest idealna, cienka, przejrzysta, współgra ze światłem. Dlatego nie da się stworzyć takiego egzemplarzu dzięki maszynie, tak jak robione są podróbki. Przedmioty to także ręczne zdobienia artystów. Tańsze odpowiedniki nakleja się kalkowo. Fajans i porcelit malowane są przez komputerowe natryski.

Polska ceramika – Bolesławiec, Ćmielów i Chodzież

Gdzie szukać i na co patrzeć wybierając wyposażenie do domu? Niewątpliwie na zainteresowanie zasługują „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., które po fuzji stały się największą w Europie firmą produkującą porcelanę cienkościenną. Są bardzo precyzycjni i dokładnie tworzą unikatowe zdobienia. Duża gama produktów oferuje fasony o klasycznym jak i nowoczesnym stylu. Są one bardzo ekskluzywne i wiele osób marzy, aby mieć je w swoim domu.

Fabryki w Bolesławcu cieszą się także uznaniem tworząc swoje produkty z naturalnych glin kamionkowych. Podobno pierwsze wyrobu powstały tam już w średniowieczu. Ceramika ta jest trwała  i nieprzesiąkliwa, ale również bardzo rozmaita i ładna. Zdobiona od XIX wieku metoda stempelkowa. Każdy Polak zna "pawie oczko". 

Wielu kolekcjonerów zbiera porcelanę traktując je jak dzieła sztuki. Polskie wyroby mają wiele pozytywnych cech, np. tradycja sięgającą wielu lat, klasa i prestiż wykonania. Mając w domu taki zestaw prezentujemy oryginalność ale i patriotyzm wśród tandetnych przedmiotów.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria