Pościel dla alergika - jak wybrać najlepszą?

Alergia to nic przyjemnego - katar, kaszel, ciągłe kichanie, łzawiące oczy, bóle głowy, wysypki, problemy z koncentracją - a w efekcie trudności w życiu zawodowym i prywatnym. W tej chwili większość osób ma jakąś alergię, przy czym niektóre są mniej uciążliwe niż inne. W niektórych przypadkach alergia atakuje tylko sezonowo, a w innych trzeba się z nią zmagać stale.

Wiedzą coś o tym osoby, które są uczulone na kurz - a konkretnie na obecne w kurzu roztocza, bo to właśnie one uczulają. Żeby zminimalizować przykre objawy alergii, trzeba wykonywać wiele działań ochronnych - między innymi dokładnie prać pościel, żeby roztocza zginęły. Jednak one bardzo szybko wrócą - warto więc zainwestować lepiej w specjalną pościel antyalergiczną. Co trzeba o niej wiedzieć? Jak ją wybrać? Co i gdzie można kupić?

Czym są roztocza?

Roztocza to liczny rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych. W tym konkretnym wypadku mówimy jednak o tych bardzo drobnych, które są niewidoczne dla ludzkiego oka. Ślady ich obecności odczuwają jednak właśnie alergicy, którzy po nocy spędzonej w pościeli czują się źle. Nie tylko niespecjalnie się wyspali, ale odczuwają również inne objawy, których natężenie zależy od siły alergii. W gardle mogą odczuwać jak gdyby kulę, mogą mieć katar, kichać, mieć opuchnięte oczy itp. Badania udowodniły, że roztocza są najbardziej aktywne w nocy - ciepło i wilgoć wytwarzane przez ciało człowieka budują dla nich idealny mikroklimat, więc właśnie po nocy alergicy czują się najgorzej. W efekcie noc, która miała być regeneracją i odpoczynkiem przemienia się w koszmar. Dlatego tak ważny jest zakup stosownej pościeli.

alergia na kurz a pościel

Alergia na kurz a pościel

Najważniejsze w zakupie pościeli dla alergika jest sprawdzenie, czy konkretny model może być prany w wysokiej temperaturze. To bowiem właśnie tego rodzaju pranie pozwala pozbyć się roztoczy. Do wyboru jest pościel syntetyczna lub naturalna. Ta pierwsza może być spokojnie prana w pralce i to w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 stopni) w warunkach domowych. Kołdry w wersji syntetycznej tworzy się z włókien poliestrowych lub poliestrowo-silikonowych. W sklepach dostępne są też specjalne kołdry antyroztoczowe, wykonane z materiału, który nie przepuszcza roztoczy. Jeśli chcemy kupić kołdrę naturalną, sprawdzi się ta z wełną z alpaki. Jest odporna na roztocza i należy do pościeli antyalergicznych. Nie zawiera tłuszczu zwierzęcego, czyli lanoliny, która przyciąga roztocza. Tego rodzaju pościel jest niestety nieco droższa od zwykłej, ale na zdrowiu nie można oszczędzać. Dlatego jeśli ma się w domu alergika, należy szybko zająć się kwestią jego pościeli - uczuleniowiec szybko poczuje ulgę i będzie lepiej spać.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria