Stół kuchenny – czym się kierować wybierając go dla siebie?

Stół kuchenny to niezwykle ważny element każdego domu – to właśnie przy nim zasiada bowiem rodzina, spożywając wspólny posiłek. Najczęściej nie ma bowiem dość miejsca w mieszkaniu, by utworzyć oddzielną jadalnię.

Trzeba więc w jakiś sposób zmieścić stół kuchenny w kuchni – i to tak, żeby nie zawadzał, nie wprowadzał do wnętrza wrażenia chaosu i nie stwarzał stałego zagrożenia, że się uderzymy w jego róg. W sklepach jest bardzo wiele modeli stołów kuchennych, które można kupić do swojego mieszkania. Wiele osób gubi się już wśród licznych propozycji od znanych i mniej znanych producentów. Oto krótki przewodnik dotyczący wybierania odpowiedniego stołu kuchennego dla swoich potrzeb. Czym się kierować, żeby później być zadowolonym z zakupu?

Dopasowany do okoliczności

Stół kuchenny musi odpowiadać wielkością zarówno liczbie osób, która w danym domu mieszka, jak i wielkości pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć. Trzeba więc dobrze rozplanować ile mamy miejsca i jak umieścić krzesła, żeby wszyscy mogli swobodnie z nich korzystać. W niektórych sytuacjach sprawdzi się zresztą nie sam stół – w dosłownym sensie – ale na przykład blat kuchenny, który będzie pełnił funkcję stołu. Jeśli się go odpowiednio wydłuży, można wsunąć pod niego krzesła. Ciekawym pomysłem są także na przykład stoły opuszczane – które normalnie znajdują się na ścianie, ale można z nich skorzystać w razie potrzeby. Aby każdy mógł wygodnie spożyć posiłek, powinien dysponować powierzchnią do siedzenia o wymiarach wynoszących około 60x40 cm. Optymalna wysokość stołu mieści się w przedziale 70-75 cm. Te wartości to oczywiście podstawa - resztę każdy musi wymierzyć indywidualnie, dopasowując do konkretnych potrzeb.

stół drewniany

Stół kuchenny - materiały i kształty

Prostokątne, kwadratowe, owalne, okrągłe, stoliki przyparapetowe, stoły w formie lady przyściennej - to tylko część form stołów kuchennych, na jakie można się zdecydować. W małych kuchniach kształt stołu ma szczególne znaczenie, gdyż przy okrągłym zmieści się więcej osób. Z drugiej jednak strony i na niego potrzebuje się więcej miejsca. Kolejna kwestia to niewątpliwie wybór materiału - musi być odpowiednio odporny, żeby poradzić sobie z trudnymi warunkami, jakie panują w kuchni. Najlepiej wybrać wersję wodoodporną, z dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i plamy. Stół powinien być też łatwy w czyszczeniu - z przyczyn praktycznych. Drewniane stoły są na pewno problematyczne. Te z płyty są może i odporniejsze, ale też mniej wytrzymałe. Do kuchni najlepiej więc nadają się przede wszystkim stoły kamienne, choć wymagają zastosowania specjalnej konstrukcji. Jeśli chodzi o stoły z tworzyw sztucznych, są one na pewno tanie, odporne i praktyczne, ale niestety mało eleganckie. Do wyboru mamy jeszcze blat wykonany z płytek ceramicznych, który wytrzyma każdą temperaturę, ale jest wrażliwy na uderzenia. Wybór pozostaje więc kwestią indywidualną - każda opcja ma swoje wady i zalety.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria