W jaki sposób wieszać obrazy na ścianach?

Gustowne obrazy oraz fotografie to bez wątpienia jedna z najbardziej przystępnych a zarazem najskuteczniejszych metod na to, żeby nadać wnętrom mieszkalnym innego, bardziej osobistego charakteru. W ten sposób przestrzeń przestaje być bezosobista, jakby pozbawiona przynależności, zamieniając się we wnętrze Naszego Domu. Oprócz tego, obrazy oraz zdjęcia to także po prostu znakomity sposób na efektowny wystrój pomieszczeń. Poznaj kilka pożytecznych i prostych trików, które pozwolą Ci osiągnąć zamierzone rezultaty.

Wybór miejsca

Z oczywistych powodów jedną z najbardziej istotnych kwestii, jaką musimy rozstrzygnąć przed powieszeniem obrazów i fotografii jest wybór odpowiedniego miejsca. Niestety, w tej dziedzinie radosna, nieozorganizowana improwizacja rzadko przynosi dobre efekty. Dobrą metodą na rozplanowanie rozmieszczenia obrazów i zdjęć na ścianach jest wykorzystanie po prostu kartki papieru oraz czegoś do pisania. W ten sposób będziemy w stanie zwizualizować sobie wygląd naszej kompozycji jeszcze przed powieszeniem obrazów i fotografii na ścianach. Ważną rolę odgrywa również odpowiednie komponowanie stylistyki, zarówno jeżeli chodzi o styl obrazów i fotografii, jak i ramek. Te ostatnie powinny wyglądać tak samo: ściana złożona z obrazów i fotografii w ramkach o różnych kolorach przeważnie nie wygląda dobrze. Również stylistyka obrazów i fotografii powinna dobrze do siebie pasować: rustykalny obraz obok fotografii utrzymanej w nowoczesnej stylistyce raczej nie będzie prezentował się zbyt korzystnie. Zamiast standardowego wiercenia w ścianach dziur i wbijania gwodździ lepszym rozwiązaniem jest używanie kleju: w ten sposób umieszczenie obrazów i fotografii będzie łatwiejsze, podobnie jak ich ewentualny demontaż.

Kontrolowany chaos

Jeżeli planujemy gęsto usiać ściany naszego mieszkania ramkami obrazów i fotografii, powinniśmy pomyśleć o tym, jak uniknąć wrażenia chaosu? Pierwszą zasadą jest zachowanie symetrii: ramki powinny być umieszczone w podobnej ilości po obu stronach ściany. Oczywiście, nie musi to być doskonała symetria, jednak wskazane jest zachowanie pewnego podobieństwa jeżeli chodzi o ilość ramek po każdej stronie ściany, a także ich wzajemne proporcje: jeżeli po jednej stronie ściany elementem wyraźnie dominującym będą duże ramki, z kolei po drugie ramki o niewielkich rozmiarach, końcowy efekt będzie daleki od naszych oczekiwań.

Należy również pamiętać, aby ramki były wieszane na tej samej wysokości, tak jakby ściana była pionowo podzielona na linie. W przypadku, gdy w jednej linii ma znaleźć się kilka ramek o różnych rozmiarach, warto je wymieszać, zamiast przyklejać do ściany w kolejności od najmniejszego do największego. Należy także pamiętać, że fotografie oraz obrazy na ścianach to integralny element całego wystroju mieszkania, a nie odrębna, samodzielna stylistycznie ozdoba. Oznacza to, że nasza domowa galeria powinna dobrze komponować się z resztą wnętrza. Ramki powinny być w kolorze podobnym, do barwy ścian. W przypadku wnętrz utrzymanych  w stylu minimalistycznych najbardziej wskazane jest używanie równych, delikatnych ramek.

obraz na ścianie

Skandynawski styl

Znacznie większe możliwości oferują wnętrza utrzymane w stylistyce skandynawskiej. Tutaj możemy śmiało puścić wodze naszej fantazji, wybierając różne rodzaje ramek od rustykalnych aż po zdobione złotem czy srebrem. Również w tym przypadku należy jednak pamiętać o zachowaniu harmonii kolorystycznej: ramki powinny być w podobnym kolorze, co ściany. Ewentualnie możemy pomalować ścianę na dwa różne kolory a następnie wybrać ramki obrazów i fotografii w tym samych barwach. Wnętrza w estetyce skandynawskiej bardzo dobrze tolerują również inne rodzaje zdobienia ścian, niż obrazy czy fotografie. W ramkach możemy więc śmiało umieszczać na przykład kwiaty, liście oraz inne przedmioty.

Obraz a wnętrze

Wnętrza utrzymane w stylistyce romantycznej najlepiej komponują się z obrazami i fotografiami w stylu barokowym. Bogate zdobienia, duża ilość małych obrazków, płaskorzeźby, spore ilości barwy złota oraz srebra- to wszystko świetnie sprawdzi się w mieszkaniu o estetyce romantycznej.

Domowa kolekcja obrazów i fotografii to świetna metoda na przydanie mieszkaniu innego, bardziej osobistego stylu. Dodatkowo, zdjęcia mogą przedstawiać ważne momenty naszego życia, co stanowi najbardziej skuteczny sposób, aby zabarwić wystrój wnętrza naszym własnym życiem oraz naszą osobowością.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria