Wąska kuchnia to nie problem!

Kuchnie najczęściej nie są specjalnie dużych rozmiarów. Być może to właśnie dlatego najnowsza moda nakazuje oddzielić je od salonu czy jadalni jedynie specjalną wysepką, tym samym otwierając bardziej przestrzeń i pozwalając swobodnie konwersować z gośćmi w trakcie przygotowywania posiłku. Nie wszyscy jednak decydują się skorzystać z podobnego rozwiązania, bo na przykład nie chcą wyburzać specjalnie ściany, albo nie uważają za rozsądne gotować przy znajomych, kiedy przecież opary i zapachy będą wpadać także do części wypoczynkowej. Bywa więc, że do zagospodarowania jest wąska kuchnia, w której odpowiedni rozstaw mebli będzie raczej trudny. Nie istnieją jednak rzeczy niemożliwe – oto kilka porad aranżacyjnych, które na pewno pomogą Ci rozwiązać problem!

Meble do kuchni – jakie najlepsze?

Do kuchni, które są naprawdę małe można dobrać meble wykonywane specjalnie na zamówienie – na wymiar. W podłużnych i bardzo wąskich kuchniach warto zresztą zastosować raczej proste meble, które będą pozbawione zbyt wyrazistych elementów dekoracyjnych. Nie są one potrzebne, a mogą zdominować wizualnie wnętrze, kłócąc się ze zbyt małą powierzchnią. Najlepiej zdecydować się na dwurzędową zabudowę meblową, dzięki czemu zaoszczędzi się miejsce, a przy tym łatwiej będzie się poruszać między wszystkimi przestrzeniami roboczymi, gdyż odległości między nimi nie będą duże. Zawsze też warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania - jak na przykład rozkładany blat. Dzięki temu po skończonej pracy wszystko można złożyć, a w kuchni tworzy się więcej miejsca.

wąska kuchnia

Kolory – jakie wybrać?

Proste i drobne wzory, jasne barwy, brak wyrazistych kontrastów – to najlepsze porady kolorystyczne dla osób, które muszą udekorować wąską kuchnię. Użycie ciemnych barw, wielkich dekoracji czy kontrastów barwnych sprawia, że cała przestrzeń optycznie się zmniejsza. To wrażenie nie jest dobre dla wąskich przestrzeni – poczujemy się przytłoczeni. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie użycie bieli, beżu, szarości, błękitu i pudrowego różu.

Oświetlenie – jakie zastosować?

Światło pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, dlatego jego zbyt mała ilość jest problemem dla wnętrza. W wąskich kuchniach niestety istnieje dodatkowy problem – zwykle są w nich umieszczone małe okna. Przestrzeń jest więc ciemna i ponura, a zadaniem właściciela jest jej optyczne doświetlenie. Jak się za to zabrać? Oczywiście tworząc kilka różnych źródeł światła, żeby wszystkie istotne części były dobrze oświetlone w trakcie pracy. Dobrym pomysłem są halogeny i reflektory. Nie wybierajmy jednak dużych lamp – na przykład wielkiego żyrandola. Będzie się śmiesznie prezentował w małej przestrzeni. Jeśli zaś kuchnia jest wąska i długa, warto doświetlić szafki – w ten sposób skróci się optycznie przestrzeń, a jednocześnie uczyni ją przytulniejszą.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria