Zastawa stołowa - jaką najlepiej wybrać?

Zastawa stołowa to zbiór elementów, które służą do podawania w nich potraw i konkretnych dań. Przydaje się w trakcie nie tylko eleganckich obiadów, lecz również i wtedy, kiedy podajemy na przykład kolację w rodzinnym gronie. Wybór zastawy stołowej nie jest prosty - w sklepach jest bowiem dostępnych wiele różnych modeli, które przypadną do gustu różnym osobom.

Najczęściej osoby kupujące zastawę stołową muszą się zastanowić czy wolą od razu nabyć cały, duży zestaw, czy też może zdecydują się na jego powolne kompletowanie. W efekcie może jednak powstać prawdziwy miszmasz - a to nie każdemu odpowiada! Czym się kierować wybierając zastawę do swojego domu? Czy jest to dobry prezent dla kogoś bliskiego?

Wybór zastawy a sposób używania

Innych produktów można używać, gdy przebywa się w najbliższym gronie rodzinnym, a innych kiedy szykujemy jakąś ważną ceremonię. Na co dzień nikt raczej nie zwraca uwagi czy wszystko do siebie pasuje, a wręcz lepiej gdy nie pasuje, bo przecież każdy ma jakieś swoje ulubione talerze i kubki. Jednak kiedy przychodzą do nas goście, sytuacja się zmienia - zwłaszcza jeśli to jakaś specjalna okazja, jak okrągłe urodziny czy chrzest. Warto więc mieć w domu zastawę stołową bardziej codzienną oraz tą odświętną. Ta pierwsza powinna być przede wszystkim wytrzymała i poręczna - świetnie sprawdzi się kamionka, fajans lub ceramika. Takie elementy można nawet myć w zmywarce. Na specjalne okazje przyda się zaś zastawa z porcelany - najlepiej ładnie zdobiona.

zastawa domowa

Do pary czy nie do pary?

Zastawa stołowa niekoniecznie musi się składać z elementów które do siebie pasują - w niektórych przypadkach sprawdza się również kontrolowany chaos, kiedy kolejne rzeczy są z różnych kompletów, jednak zawarta w nich historia jest na tyle interesująca, że warto ich używać. Kiedy w jednym miejscu zgromadzimy wiele takich rzeczy, w efekcie powstanie coś specjalnego. Zastawy w stylu vintage są jak najbardziej modne!

Ile elementów w zestawie?

Nie ma zgodności co do tego ile elementów powinna posiadać zastawa stołowa. Oczywiście, im więcej tym lepiej - jeśli ktoś zaś lubi gdy wszystko do siebie idealnie pasuje, niech wybierze taki rodzaj zastawy, który będzie łatwo uzupełnić gdy coś się zbije, albo czegoś zabraknie. Mowa tu o wersjach tradycyjnych. Najważniejsze są prawdziwe podstawy, takie jak talerze płaskie i głębokie, deserowe, miski i półmiski do serwowania itp. Jeśli jednak twoja rodzina przepada za rybami, pamiętaj o zakupie jeszcze na przykład długich elementów specjalnie na nie. Do tego dochodzą również na przykład wazy na zupę, albo małe miseczki - dostępnych elementów jest sporo. Jedno jest pewne - w tej chwili w tej kwestii istnieje duża dowolność, z czego warto korzystać. Można nabyć taką zastawę stołową, o jakiej się marzy.

O serwisie

Remontujesz? Dekorujesz? Szukasz inspiracji do swojego wnętrza? U nas znajdziesz coś dla siebie. Sypialnia, kuchnia i jadalnia, szafki i szafeczki, dodatki, a także poradnik aranżacji - z nami odmienisz swoje wnętrze...

Zapraszamy!Kontakt

kontakt@baldassari.pl

Galeria