Pierwsze telefony z dwiema kartami SIM pojawiły się pięć lat temu, w 2006 roku. Dziś modele z obsługą dwóch kart SIM są dostępne od Fly, Philips, Acer, LG, Gygabyte. Popyt na takie telefony stale rośnie, a co za tym idzie podaż. Rozważmy główne różnice między telefonami z dwiema kartami SIM, a także ich główne zalety i wady, których znajomość pomoże dokonać właściwego wyboru między kilkoma modelami.

Jeden lub dwa moduły: jaka jest różnica

Telefony z dwiema kartami SIM bardzo się od siebie różnią. I nie chodzi tu o wielkość, parametry ekranu czy elektroniczne gadżety - główna różnica polega na liczbie modułów radiowych. Zwykły telefon z jedną kartą SIM ma tylko jeden moduł radiowy. Telefon z dwiema kartami SIM może mieć jeden lub dwa moduły radiowe. W praktyce działa to następująco. W telefonie z jednym modułem radiowym obaj operatorzy komórkowi mogą pracować jednocześnie tylko w trybie czuwania. Gdy telefon odbierze połączenie przychodzące, drugi numer staje się chwilowo niedostępny (tak jakby karta SIM znajdowała się w wyłączonym telefonie). To samo dotyczy dostępu do Internetu - podczas gdy jeden operator wysyła i odbiera ruch GPRS, drugi jest nieaktywny. Pamiętaj jednak, że niektóre budżetowe telefony nie mają nawet tej opcji, w rezultacie musisz ciągle restartować telefon, aby wybrać inną aktywną kartę SIM. Mają tylko jedną zaletę - nie ma potrzeby otwierania etui i przestawiania kart z miejsca na miejsce. Na szczęście takich telefonów jest coraz mniej w sprzedaży, a nowe modele z tą „funkcją” już się nie pojawiają. W telefonie z dwoma modułami radiowymi obaj operatorzy są zawsze dostępni. Jeśli połączenie przychodzące nadejdzie na jednej z kart SIM, drugie połączenie zostanie zawieszone i zawsze będzie można szybko się do niego przełączyć i kontynuować komunikację z innym rozmówcą.

Każdy producent telefonów komórkowych inaczej rozwiązuje problem przełączania się między dwoma różnymi operatorami. Niektóre modele mają przycisk przełączający na bocznym końcu, inne modele mają dwa przyciski naraz do dzwonienia do abonenta, podczas gdy inne mają to na poziomie oprogramowania (funkcja wyboru jest aktywowana tylko wtedy, gdy ma to sens - w książce telefonicznej lub w przeglądarce). Nawiasem mówiąc, wszystkie telefony z dwiema kartami SIM mają jednocześnie dwa IMEI, fakt ten należy wziąć pod uwagę przy wyszukiwaniu skradzionego telefonu i rejestracji telefonu.

Zalety telefonów z dwiema kartami SIM

Pierwszą zaletą telefonów komórkowych z dwiema kartami SIM jest właśnie to, że pozwalają one zaoszczędzić na komunikacji. Taryfy operatorów komórkowych często pozwalają na komunikację w sieci za czysto symboliczną opłatą, ale połączenia do innych operatorów są zwykle drogie. Dlatego zakup takiego telefonu i dwóch kart SIM pozwoli pozostać połączonym jednocześnie w dwóch sieciach. Drugą opcją oszczędzania jest użycie jednego operatora do obsługi połączeń, a drugiego do surfowania po Internecie. Drugą zaletą jest to, że kupując jeden telefon, pozbywasz się konieczności noszenia ze sobą dwóch urządzeń jednocześnie lub okresowo przestawiasz dwie różne karty SIM na jednym telefonie komórkowym. W pierwszym przypadku pozwoli to zaoszczędzić miejsce w kieszeniach i torbach. W drugim przypadku to po prostu wygoda - jeśli potrzebujesz pilnie zadzwonić z drugiej karty SIM lub nie przegapić ważnego połączenia w sieci drugiego operatora, każda sekunda może być decydująca. Sprawdź jaki smartfon wybrać z dual SIM.