Powietrze w miastach rzadko jest optymalne. Oprócz kurzu, dymu papierosowego, w powietrzu unoszone są bakterie, gromadzi się ciężki smog. A wszystko to trafia do naszych mieszkań i biur. Oczyszczacze powietrza pomagają radzić sobie z tymi szkodliwymi substancjami, zatrzymując je.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza i ich cechy

Każda jednostka zawiera wentylator zasilany z sieci i system filtrów. Dzięki obrotowi skrzydeł wentylatora strumień powietrza jest zasysany do urządzenia, przechodząc przez filtry. Ten może być suchy lub wyposażony w opcję nawilżania. Ponadto istnieją modele, w których zapewniona jest jonizacja powietrza

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Jak wiadomo, nadmiernie suche powietrze wcale nie jest korzystne. Dlatego wiele osób używa środków nawilżających, jednocześnie oczyszczają masy powietrza ze szkodliwych zanieczyszczeń (głównie oczywiście z kurzu, którego siedem dziesiątych to martwe komórki nabłonka skóry i inne ślady działalności człowieka). Kurz przynosimy do domu na brudnych butach i odzieży wierzchniej, przedostaje się do otworów wentylacyjnych i okien, gdy mieszkanie jest wietrzone lub przez przypadek jest przeciąg. Osoby podatne na alergie mogą mieć z tego powodu trudności.

Oczyszczacze powietrza działają zupełnie inaczej. Ich głównym przeznaczeniem jest kontaktowe oczyszczanie powietrza, a dodatkową opcją jest nawilżanie. Z założenia są one bardzo proste: plastikowy pojemnik jest wypełniony wodą. W tym pojemniku plastikowe krążki są opuszczane (nie do końca), nadmuchiwane przez powietrze pochodzące z wentylatora. Pył przywiera do mokrych tarcz i jest wypłukiwany przez rotację. Wszystkie modele mają tę samą konstrukcję, różniącą się jedynie mocą wentylatora elektrycznego, wymiarami dysków oraz konstrukcją zewnętrzną. Mogą też występować dodatkowe funkcje: jonizacja, filtracja.

Oczyszczacze powietrza z suchym filtrem

Jednostki tego typu wyróżniają się dobrą wydajnością i dużą mocą. Dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup. W urządzeniu masa sprężonego powietrza przepuszczana jest przez szereg filtrów. Wentylator elektryczny, zamontowany przed kratką wydechową, siłą zasysa zanieczyszczone powietrze, zmuszając je do przepływu przez filtry. Urządzenia filtrujące to rodzaj siatkowej gąbki, którą można łatwo przedmuchać. Jest w stanie wychwytywać cząsteczki kurzu i brudu, których wielkość wynosi od 1 do 5 mikronów. System dokładnego filtrowania to rama, wewnątrz której znajduje się kawałek specjalnego materiału zagięty jak harmonijka, pokryty mikroskopijnymi otworami. Ta genialna konstrukcja zwiększa użyteczną powierzchnię styku. Ponadto tworzy się pole elektrostatyczne, które umożliwia przyciąganie dodatkowego pyłu. W rezultacie zatrzymywane są zanieczyszczone cząsteczki od 0,1 do 1 mikrona. Filtr HEPA jest w stanie poradzić sobie z bardzo drobnymi cząstkami (z reguły są to najbardziej niebezpieczne alergeny). Pożądane jest, aby taki filtr był obecny w urządzeniu - zwróć na to uwagę przy decydującym wyborze.

Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji

Aparaty tego typu mają w swojej konstrukcji obwód opracowany w ubiegłym wieku. Wszystko dzieje się jak podczas burzy - powietrze jest naelektryzowane i nasycone ozonem. W ozonizatorze powietrze jest więc nie tylko ozonowane, ale także skutecznie oczyszczane.