Jeśli podświetlenie twojego zegarka cyfrowego słabnie, odczyt zanika lub ekran po prostu gaśnie, prawdopodobnie potrzebujesz nowej baterii. Powinieneś oczekiwać, że zegarek będzie wymagał wymiany baterii co kilka lat. Aby samodzielnie wymienić „baterię guzikową”, musisz znać 3- lub 4-cyfrową liczbę określającą jej rozmiar.

Spójrz na tylną część zegarka. Można tam zobaczyć numer identyfikacyjny baterii. W przeciwnym razie przejdź do następnego kroku. Wyszukaj instrukcję obsługi. Może to być specyficzne dla modelu i wskazywać, jaki rozmiar jest potrzebny. Wyszukaj instrukcję modelu online, wpisując nazwę marki i numer modelu w wyszukiwarce internetowej. Jeśli w wynikach wyszukiwania nie pojawią się żadne, które są specyficzne dla modelu i nie zawierają rozmiaru baterii, przejdź do następnego kroku.

Zdejmij tylną część zegarka, aby bezpośrednio spojrzeć na liczby na baterii. Do usunięcia pokrywy może być potrzebny nóż, ponieważ szczelina między zegarkiem a resztą ciała jest zwykle bardzo mała. Wkrętak prawie nigdy nie będzie wystarczająco wąski, aby zmieścić się w szczelinie. Poszukaj wgłębienia pod zegarkiem i włóż tam nóż. Obróć nóż wokół krawędzi, odgarniając tył. Nie wciskaj noża w zegarek; w przeciwnym razie może się ześlizgnąć i skaleczyć rękę trzymającą zegarek.

Wskazówka

Jeśli twój zegarek jest drogi, możesz nie chcieć samodzielnie otwierać tylnej części. Dotyczy to również sytuacji, gdy uszczelka (gumowy pierścień) zapewnia wodoodporność tylnej części zegarka. Nieprawidłowe założenie uszczelki może spowodować jej uszkodzenie. Mechanicy zegarków wymieniają baterię za kilkanaście lub kilkadziesiąt. Starą baterię i tak należy oddać do recyklingu, oddając ją w sklepie z zegarkiem lub biżuterią.

Ostrzeżenie

Dopasuj dodatnią stronę baterii do znaku plusa na zegarku. Odwrócenie biegunowości baterii może spowodować uszkodzenie elektroniki zegarka. Czy ma znaczenie, czy kupujemy baterie markowe, czy standardowe? Jeśli chodzi o dostarczenie jak największej ilości energii, wybierz baterię znanych marek, ale na dłuższą metę będziesz musiał zapłacić więcej. Zwykłe baterie nie wytrzymują tak długo jak te markowe. Niektóre niemarkowe baterie są produkowane na tych samych liniach produkcyjnych, co ich markowe odpowiedniki, jeśli chodzi o zasilanie urządzeń elektronicznych, takich jak zegarek, pilot, głośniki itp.

Chemia

Istnieją baterie z tlenkiem srebra, alkaliczne lub litowe. Litowe ogniwa guzikowe będą miały 3 V, a litowe ogniwa guzikowe będą miały 1,5 V. Ogniwa litowe są zwykle większymi bateriami guzikowymi, a ich oznaczenia mają zwykle przedrostek CR lub BR. Na przykład CR2032 to bateria litowa.

Tlenek srebra czy alkaliczna?

Skoro tlenek srebra i baterie alkaliczne do zegarków dają to samo napięcie (1,5 V), to jaką baterię wybierzesz? Zależy to od zastosowania, istnieje znacznie szerszy wybór rozmiarów baterii do zegarków z tlenkiem srebra. Tam, gdzie ogniwa z tlenku srebra osiągają lepsze wyniki niż ich alkaliczny odpowiednik, jest ich zdolność do utrzymania bardziej stabilnego napięcia.